Pomáhame spolu ruinám Katarínky aj vďaka vašim 2%

Autor: katarinka | 23.3.2015 o 13:59 | (upravené 24.3.2015 o 13:22) Karma článku: 7,44 | Prečítané:  1043x

Je systém asignácie 2% len podvodom, zneužitím, alebo aj reálne niekomu a niečomu pomáha? Posúďte sami. Týmto článkom vám pomocou čísiel trochu priblížime, čo to znamená zabezpečiť projekt zachraňujúci národnú pamiatku, pričom v hlavnej úlohe figuruje 300 mladých dobrovoľníkov. Nechceme vás presvedčiť, aby ste nám darovali svoje 2%, skôr nám ide o zachovanie tohto systému podpory neziskových organizácií. Pozrite si, ako tieto prostriedky využívame s dobrovoľníkmi na záchranu kultúrnej pamiatky.

Náš projekt sa venuje záchrane pamiatky ruín bývalého kláštora sv. Kataríny už 20 rokov.

Dôležitá je pre nás systematická práca každoročne s 300 mladými dobrovoľníkmi, ktorí nielen pracujú zadarmo na záchrane pamiatky, ale získavajú aj vzťah ku tradičnej manuálnej práci, životu mimo civilizácie či nezištnej pomoci, ku vlastnej histórii, ku pamiatkam a osobnému rozvoju.

2% z vašich daní tvorí 42% percent z celkového ročného rozpočtu projektu Katarínka.
(Peter Herceg, predseda projektu Katarínka)

V tomto blogovom článku:

 

Rozpočet

Rozpočet projektu, ktorý spoluorganizujú

 • Občianske združenie Katarínka a
 • Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže,

bol vyše 40.000 € v roku 2014 a je zobrazený v priloženej tabuľke. Zdroje získané z asignácie 2% priamo sú 9.000 € a nepriamo – cez granty donorov (získavané prevažne z 2%) – ďalších 7.900€. Čiže celkovo 42% z celkového ročného rozpočtu pochádza zo zdrojov asignácie 2% dane.

Ďalšími zdrojmi sú 42.5% z verejných zdrojov (dotácie a granty Ministerstiev a NBS) a zvyšných 15% sú príspevky súkromných osôb a subjektov.

Príjmy z asignácie 2% a 3% tvoria priamo 22% nášho rozpočtu projektu, spolu s ďalšími zdrojmi pochádzajúcimi z asignácie cez nadácie je to spolu cez 42%. Pre nás je to kľúčový zdroj – na financovanie nákupu a prevádzky.

Poklesom príjmov z 2% klesne schopnosť prevádzkovať zásobovanie, materiálno-stavebné zabezpečenie (z 2% sme financovali napríklad kúpu, prevádzku a údržbu zásobovacej dodávky) a stravu pre 300 dobrovoľníkov počas leta. Dobrovoľníci by si museli hradiť stravu, logistika by sa nesmierne skomplikovala a odhadujeme,  že záujem by klesol podľa nášho odhadu o 20-30% - teda o 60-90 dobrovoľníkov menej. V dôsledku toho by podstatne klesla naša schopnosť vedenia dobrovoľníkov k výchove k ekológii, nezištnej pomoci, službe a k budovaniu vzťahu k pamiatkam a histórii. Vážny problém by nastal s administráciou organizácie, konkrétne napríklad s uhrádzaním účtovníckych služieb.

Jednoducho – 2% tvoria jeden z najdôležitejších zdrojov financovania našej činnosti, a to aj v položkách, na ktoré je ťažké – ak nie nemožné – získať iné zdroje (napr. strava dobrovoľníkov, zásobovací automobil). Zaujímavosťou je, že použité prostriedky sú využívane s maximálnou efektivitou, keďže o.z. Katarínka nemá žiadnych zamestnancov a neplatí ani administratívne priestory. Všetko poskytuje široký organizačný tím zadarmo a dobrovoľnícky (organizačné, manažérske, školiace služby, priestory na stretnutia a prevádzku organizácie a pod.).

Výročná informačná správa projektu Katarínka za rok 2014

 

Letná sezóna na Katarínke 2014 v číslach

 • 262 mladých dobrovoľníkov účastných letných workshopov počas 2 mesiacov, z toho cca 170, ktorí tam strávili minimálne 14 dní
 • 87 nových mladých ľudí na dvojtýždňových workshopoch, ktorí mali možnosť okúsiť ako sa žilo v minulosti, bez hodiniek, bez mobilov, keď si každý deň museli navoziť vodu do tábora z 500 metrov vzdialeného prameňa, aby mali čo piť, alebo v čom si ruky umyť, a zistili, že všetko čo máme v 21. Storočí ako samozrejmosť, je vzácne a treba to chrániť
 • 40 dobrovoľníkov * 6 letných turnusov * 14 dní = 3360 osobodní * 6 hodín denne = 20 160 odpracovaných dobrovoľníckych osobohodín za 2 letné mesiace na všetkých prácach
 • Archeologického výskumu sa zúčastnilo: 5 dobrovoľníkov * 3 letné turnusy * 14 dní * 6 hodín denne = 1260 osobohodín
 • 20 dobrovoľníkov * 5 jesenných turnusov * 1 deň = 100 osobodní * 6 hodín denne = 600 odpracovaných dobrovoľníckych hodín za 1,5 mesiaca jesenných prác na Katarínke
 • Letná strava: priemerne 50 účastníkov * 70 letných dní na Katarínke =  vydaných 3 500 porcií raňajok, 3 500  porcií obedov, 3 500 porcií večerí (všetko pripravené v poľnej kuchynke v piecke na drevo)
 • 500 litrov vody každý deň * 70 dní = 35 000 litrov vody z prameňa využitej v tábore a navozenej 500 z metrov vzdialeného prameňa do kopca
 • Zasypaná krypta: Vyvozené ďalšie 3 tony sutiny z priestorov krypty, ktorej strop bol preborený a celé vnútro zasypané sutinou a popadaným stavebným materiálom
 • Najväčšie podujatie: Asi 1000 účastníkov podujatia Dňa otvorených dverí na Katarínke 5. júla 2014
 • Celkovo: asi 6 000 - 10 000 návštevníkov areálu Kláštora Svätej Kataríny za leto (odhadovaný počet), vrátane domácich z okolitých dedín, ale aj zo vzdialenejšieho okolia kláštora Katarínka v katastri obce Dechtice či z cudziny, ktorí tu našli pokoj a oddych počas letných mesiacov pri svojich víkendových výletoch, túrach alebo na organizovaných akciách Deň otvorených dverí, či Noc kostolných a kláštorných ruín.
 • Počet ručne okresaných dubových kmeňov na trámy: 3 kusov
 • Počet ručne ohobľovaných dubových dosiek: 90 ks

Čo sme vám týmto chceli povedať? Na našom projekte, na ktorom pracujeme už 20 rokov a ktorý najlepšie poznáme, je pekne vidieť využiteľnosť a význam 2% pre neziskové subjekty. Ten pomer, ktorý tvoria práve 2 percentá na chod organizácií je veľmi významný a vlastne aj existenčný. Rozhodnite sa najmä pre organizáciu, ktorá je vám srdcom bližšia, rozhodnite sa slobodne. Ale určite nenechajte prepadnúť svoje 2% a venujte ich tým, ktorí pomáhajú zlepšovať tento svet okolo nás.

 

Autori článku: Peter Herceg, Michal Novomeský

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sám si už Fico nepomôže

Špekulatívne štiepenie Smeru je obyčajná konšpirácia.

Prieskum: Z konfliktu SaS a OĽaNO ťaží Sulík, rastie aj Pellegriniho Hlas

Kollárova Sme rodina padala už pred kauzou nemocnica.


Už ste čítali?