Pomáhame spolu ruinám Katarínky aj vďaka vašim 2%

Autor: katarinka | 23.3.2015 o 13:59 | (upravené 24.3.2015 o 13:22) Karma článku: 7,44 | Prečítané:  1061x

Je systém asignácie 2% len podvodom, zneužitím, alebo aj reálne niekomu a niečomu pomáha? Posúďte sami. Týmto článkom vám pomocou čísiel trochu priblížime, čo to znamená zabezpečiť projekt zachraňujúci národnú pamiatku, pričom v hlavnej úlohe figuruje 300 mladých dobrovoľníkov. Nechceme vás presvedčiť, aby ste nám darovali svoje 2%, skôr nám ide o zachovanie tohto systému podpory neziskových organizácií. Pozrite si, ako tieto prostriedky využívame s dobrovoľníkmi na záchranu kultúrnej pamiatky.

Náš projekt sa venuje záchrane pamiatky ruín bývalého kláštora sv. Kataríny už 20 rokov.

Dôležitá je pre nás systematická práca každoročne s 300 mladými dobrovoľníkmi, ktorí nielen pracujú zadarmo na záchrane pamiatky, ale získavajú aj vzťah ku tradičnej manuálnej práci, životu mimo civilizácie či nezištnej pomoci, ku vlastnej histórii, ku pamiatkam a osobnému rozvoju.

2% z vašich daní tvorí 42% percent z celkového ročného rozpočtu projektu Katarínka.
(Peter Herceg, predseda projektu Katarínka)

V tomto blogovom článku:

 

Rozpočet

Rozpočet projektu, ktorý spoluorganizujú

 • Občianske združenie Katarínka a
 • Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže,

bol vyše 40.000 € v roku 2014 a je zobrazený v priloženej tabuľke. Zdroje získané z asignácie 2% priamo sú 9.000 € a nepriamo – cez granty donorov (získavané prevažne z 2%) – ďalších 7.900€. Čiže celkovo 42% z celkového ročného rozpočtu pochádza zo zdrojov asignácie 2% dane.

Ďalšími zdrojmi sú 42.5% z verejných zdrojov (dotácie a granty Ministerstiev a NBS) a zvyšných 15% sú príspevky súkromných osôb a subjektov.

Príjmy z asignácie 2% a 3% tvoria priamo 22% nášho rozpočtu projektu, spolu s ďalšími zdrojmi pochádzajúcimi z asignácie cez nadácie je to spolu cez 42%. Pre nás je to kľúčový zdroj – na financovanie nákupu a prevádzky.

Poklesom príjmov z 2% klesne schopnosť prevádzkovať zásobovanie, materiálno-stavebné zabezpečenie (z 2% sme financovali napríklad kúpu, prevádzku a údržbu zásobovacej dodávky) a stravu pre 300 dobrovoľníkov počas leta. Dobrovoľníci by si museli hradiť stravu, logistika by sa nesmierne skomplikovala a odhadujeme,  že záujem by klesol podľa nášho odhadu o 20-30% - teda o 60-90 dobrovoľníkov menej. V dôsledku toho by podstatne klesla naša schopnosť vedenia dobrovoľníkov k výchove k ekológii, nezištnej pomoci, službe a k budovaniu vzťahu k pamiatkam a histórii. Vážny problém by nastal s administráciou organizácie, konkrétne napríklad s uhrádzaním účtovníckych služieb.

Jednoducho – 2% tvoria jeden z najdôležitejších zdrojov financovania našej činnosti, a to aj v položkách, na ktoré je ťažké – ak nie nemožné – získať iné zdroje (napr. strava dobrovoľníkov, zásobovací automobil). Zaujímavosťou je, že použité prostriedky sú využívane s maximálnou efektivitou, keďže o.z. Katarínka nemá žiadnych zamestnancov a neplatí ani administratívne priestory. Všetko poskytuje široký organizačný tím zadarmo a dobrovoľnícky (organizačné, manažérske, školiace služby, priestory na stretnutia a prevádzku organizácie a pod.).

Výročná informačná správa projektu Katarínka za rok 2014

 

Letná sezóna na Katarínke 2014 v číslach

 • 262 mladých dobrovoľníkov účastných letných workshopov počas 2 mesiacov, z toho cca 170, ktorí tam strávili minimálne 14 dní
 • 87 nových mladých ľudí na dvojtýždňových workshopoch, ktorí mali možnosť okúsiť ako sa žilo v minulosti, bez hodiniek, bez mobilov, keď si každý deň museli navoziť vodu do tábora z 500 metrov vzdialeného prameňa, aby mali čo piť, alebo v čom si ruky umyť, a zistili, že všetko čo máme v 21. Storočí ako samozrejmosť, je vzácne a treba to chrániť
 • 40 dobrovoľníkov * 6 letných turnusov * 14 dní = 3360 osobodní * 6 hodín denne = 20 160 odpracovaných dobrovoľníckych osobohodín za 2 letné mesiace na všetkých prácach
 • Archeologického výskumu sa zúčastnilo: 5 dobrovoľníkov * 3 letné turnusy * 14 dní * 6 hodín denne = 1260 osobohodín
 • 20 dobrovoľníkov * 5 jesenných turnusov * 1 deň = 100 osobodní * 6 hodín denne = 600 odpracovaných dobrovoľníckych hodín za 1,5 mesiaca jesenných prác na Katarínke
 • Letná strava: priemerne 50 účastníkov * 70 letných dní na Katarínke =  vydaných 3 500 porcií raňajok, 3 500  porcií obedov, 3 500 porcií večerí (všetko pripravené v poľnej kuchynke v piecke na drevo)
 • 500 litrov vody každý deň * 70 dní = 35 000 litrov vody z prameňa využitej v tábore a navozenej 500 z metrov vzdialeného prameňa do kopca
 • Zasypaná krypta: Vyvozené ďalšie 3 tony sutiny z priestorov krypty, ktorej strop bol preborený a celé vnútro zasypané sutinou a popadaným stavebným materiálom
 • Najväčšie podujatie: Asi 1000 účastníkov podujatia Dňa otvorených dverí na Katarínke 5. júla 2014
 • Celkovo: asi 6 000 - 10 000 návštevníkov areálu Kláštora Svätej Kataríny za leto (odhadovaný počet), vrátane domácich z okolitých dedín, ale aj zo vzdialenejšieho okolia kláštora Katarínka v katastri obce Dechtice či z cudziny, ktorí tu našli pokoj a oddych počas letných mesiacov pri svojich víkendových výletoch, túrach alebo na organizovaných akciách Deň otvorených dverí, či Noc kostolných a kláštorných ruín.
 • Počet ručne okresaných dubových kmeňov na trámy: 3 kusov
 • Počet ručne ohobľovaných dubových dosiek: 90 ks

Čo sme vám týmto chceli povedať? Na našom projekte, na ktorom pracujeme už 20 rokov a ktorý najlepšie poznáme, je pekne vidieť využiteľnosť a význam 2% pre neziskové subjekty. Ten pomer, ktorý tvoria práve 2 percentá na chod organizácií je veľmi významný a vlastne aj existenčný. Rozhodnite sa najmä pre organizáciu, ktorá je vám srdcom bližšia, rozhodnite sa slobodne. Ale určite nenechajte prepadnúť svoje 2% a venujte ich tým, ktorí pomáhajú zlepšovať tento svet okolo nás.

 

Autori článku: Peter Herceg, Michal Novomeský

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SME konferencie

Udržateľná energetika je odvetvie budúcnosti

Sledujte diskusiu naživo.

Ribár požiada o odškodné v Štrasburgu. Na Ústavný súd mieria aj ďalší obvinení

Ústavný súd nariadil prepustenie z väzby po štrnástich rokoch.

Zeman zvesil vlajku Únie, Izrael podporili aj ďalší

O Izraeli budú hovoriť lídri diplomacií.


Už ste čítali?