Na Bielu nedeľu

Autor: katarinka | 1.4.2018 o 14:04 | Karma článku: 2,55 | Prečítané:  900x

Aký má súvis Katarínka a Biela nedeľa? S ruinami františkánskeho kostola ju spája kľukatá čiara na mape, ktorá v 18. storočí viedla z Trnavy. Je to trasa, ktorou prechádzali nohy pútnikov počas Bielonedeľnej púte. Ako je to dnes?

Druhá nedeľa po Veľkej noci, ktorú  v roku 2000 pápež Ján Pavol II. vyhlásil za nedeľu Božieho milosrdenstva, do tých čias niesla meno Biela nedeľa. Svoj starý názov si získala vďaka tradícií, ktorá pochádza už z prvých storočí kresťanskej histórie. Tento sviatok bol posledným dňom, kedy novopokrstení nosili biely odev, ktorý si obliekli na svoj krst pri veľkonočnej vigílií – teda na Bielu sobotu.

Práve v tento deň o desiatku storočí neskôr vznikla tradícia putovania z Trnavy na Katarínku. Púť viedol trnavský biskup a nasledovali ho tisícky veriacich z Malého Ríma a okolia. Táto obyčaj pretrvávala počas 18. storočia až do roku 1786, kedy cisár Jozef II. svojou reformou zrušil kláštor. A tak sa bielonedeľné púte na viac ako 200 rokov odmlčali.

Osudom tejto tradície však nebolo zabudnutie. Keď v polovici 90ych rokov skupina mladých ľudí objavila zrúcaninu Katarínky, ich činnosť sa nevenovala iba záchrane ruiny samotnej, ale aj jej dejín, tajomstiev a zvyklostí. Krátko pred prelomom tisícročí sa na Katarínku na Bielu nedeľu putovalo opäť. Tento malý návrat do minulosti nebol iba výstrelkom, a tak sa v roku 1998 začala písať nová história bielonedeľných pútí, ktorá vydržala dodnes.

V porovnaní s pôvodnými púťami sa niekoľko vecí zmenilo. Cesta pútnikov teraz začína na železničnej stanici v Bukovej, odkiaľ 3 hodiny kráčajú nesúc drevený kríž jarnou prírodou až na Katarínku. Zamyslenia, ktoré sú pripravené na zastavenia pri putovaní vrcholia svätou omšou v ruinách niekdajšieho františkánskeho  kostola a kláštora. Po svätej omši je možnosť turistického sprevádzania po komplexe, ba v prípade priaznivého počasia aj výstup na novosprístupnenú vežu, z ktorej je nádherný výhľad do okolia. “Hladošov“ čakajú ohniská, kde si môžu opiecť zásoby, ktoré si priniesli so sebou.

Tento rok sa veľkonočné putovanie prebúdzajúcimi lesmi uskutoční opäť. Bielonedeľná púť tak ponúka možnosť nielen turistického, ale aj duchovného pookriatia. Príďte si aj vy rozhýbať svaly. A príďte si rozhýbať aj ducha. Nezabudnite zobrať aj svojich priateľov a príbuzných, aby sme znova mohli spoločne prežiť atmosféru pokoja a dobra na Katarínke.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ribár požiada o odškodné v Štrasburgu. Na Ústavný súd mieria aj ďalší obvinení

Ústavný súd nariadil prepustenie z väzby po štrnástich rokoch.

Dobré ráno

Dobré ráno: V pomere ceny a výkonu je Boris Kollár najsilnejší politik

Parlament čaká hlasovanie o skrátení kolúznej väzby.

KOMENTÁR

Zasmejme sa s Veronikou Remišovou

Nedostatok snahy jej vyčítať nemôžeme, s výsledkami je to horšie.


Už ste čítali?